lazienka-delux.pl

dom, ogród, budownictwo, nieruchomości

Dom

Jak ożywić szare wnętrze, czyli dobre porady od dekoratorów

Od bardzo wielu lat szarość jest niezwykle popularnym kolorem. Kobiety uwielbiają szare stroje, chętnie sięgają po nie również mężczyźni. Ta kolorystyka jest również wybierana jeżeli chodzi o wystrój domu. Szara kanapa to klasyka gatunku. Szary fotel uszak wygląda tak pięknie w różnych wnętrzach. Ten kolor uważany jest za klasyczny, neutralny i ponadczasowy. Nie da się jednak ukryć, że czasami jest po prostu też nudny i mdłe. Jak zatem ożywić szare wnętrze? Poniżej kilka podpowiedzi od dekoratorów, którzy potrafią za pomocą dodatków odmienić każdą przestrzeń.

Jak ożywić szare wnętrze?

Jeżeli we wnętrzu wszystko jest szare, monotonne i w tym samym odcieniu, taka przestrzeń raczej nie wygląda zbyt dobrze. Warto zatem szarość stosować z umiarem. Jeżeli posiadamy szare meble, postawmy na ściany w kolorze białym. Malując mieszkanie na szaro, doprowadzimy do tego, że wszystko zleje się w jedną szarą plamę. To nie będzie wyglądało dobrze. Szare meble to zawsze dobry pomysł, warto jednak zwrócić uwagę na odcień tego koloru. Jasne, srebrzyste szarości doskonale komponują się z bielą. Łatwo dobrać do szarej kanapy czy fotela piękny drewniany stolik, który ożywi wnętrze. Ciemna szarość, wpadająca w popiel, będzie dobrze wyglądać w pomieszczeniach, które mają industrialny charakter. Warto jednak przełamywać przestrzeń jakimiś mocniejszymi dodatkami, utrzymanymi w kontrastowych kolorach.

Jakie kolory pasują do szarości?

Dodatki w intensywnych kolorach, które ładnie kontrastują z szarością, mogą być naprawdę bardzo interesującym sposobem na przełamanie wnętrza. Z szarym doskonale prezentuje się na przykład brąz, zarówno w wydaniu ciemnym, jak i też jaśniejszym, karmelowym czy cynamonowym. Do szarej kanapy czy fotela pięknie będą wyglądały zatem ozdobne poduszki utrzymane właśnie w takich barwach. Można postawić też na mocny akcent w postaci kolorowych zasłon. Nie muszą być one monochromatyczne, mogą być utrzymane w jakimś ciekawym wzorze. Z szarością ładnie wygląda czerwień, jednak takie zestawienia w domach i mieszkaniach często trochę trącąca myszką. Lepiej stawiać zatem na szarość z bielą, brązem, z karmelem, innymi kolorami ziemi. Dobrze wygląda z zielenią, pastelowym różem, a także klasyczną czernią. W tym ostatnim przypadku możemy uzyskać bardzo loftowy charakter wnętrza. Szukając pomysłów i inspiracji, warto przeglądać katalogi marek wnętrzarskich, oglądać gazety i czasopisma oraz strony w internecie. Warto pamiętać również o tym, że naturalne materiały, takie jak marmur, kamień, drewno, a także metale (miedź), pięknie komponują się z szarością. Za pomocą minimalistycznych dodatków wykonanych w takiej kolorystyce, można pięknie ożywić szarą przestrzeń.