lazienka-delux.pl

dom, ogród, budownictwo, nieruchomości

Dom

Jak przygotować kosztorys remontu łazienki?

Remont łazienki to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i finansowe. Nie da się ukryć, że wykończenie łazienki na wysokim poziomie to spory wydatek. Warto zatem przygotować sobie wcześniej kosztorys. Niech będzie to plan ramowy, dzięki któremu podczas remontu nie będziemy poruszać się po omacku.

Jak przygotować kosztorys remontu łazienki?

Jakie składowe uwzględnić podczas przygotowywania kosztorysu remontu łazienki? Trzeba policzyć między innymi cenę wybranych materiałów do wykończenia wnętrza, materiałów budowlanych, elementów wyposażenia takich jak na przykład ceramika łazienkowa, a także koszty związane z pracą robotników i fachowców. Te ostatnie mogą różnić się w zależności od tego, w jakiej części Polski mieszkamy. Zwykle w dużych miastach, w których toczy się sporo inwestycji budowlanych, takich jak na przykład Kraków, Warszawa czy Wrocław, ceny za pracę przy wykończeniu łazienki są wyższe. Fachowcy liczą więcej również wtedy, gdy do wykonania jest jakaś trudna robota. Przykładem może być praca podczas układania wielkoformatowych płyt z marmuru. To ogromna odpowiedzialność, ale też wielki trud i wysiłek. Do prawidłowego położenia takich płyt potrzebny jest też specjalistyczny sprzęt. Ludzie zajmujący się układaniem marmuru w łazienkach bardzo często sporo sobie liczą za robociznę.

Cena materiałów wykończeniowych

Fachowcy liczą robociznę za na przykład położenie metra kwadratowego płytek. Oznacza to, że jeżeli chcemy łazienkę wyłożyć płytkami od sufitu aż po podłogę, zapłacimy dużo więcej niż wtedy, gdy płytki będą znajdowały się na przykład tylko w tak zwanej części mokrej. Warto o tym wiedzieć, bo dzięki temu można łatwiej zarządzać kosztami remontu łazienki. Jeżeli rezygnuje się z pewnych rozwiązań, ostateczne koszty można zredukować nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu będzie można zainwestować na przykład w ceramikę łazienkową i sanitariaty od naprawdę dobrych marek. Te stałe elementy wyposażenia łazienki mają bardzo duży wpływ na to, jak to wnętrze prezentuje się po remoncie. Lepiej sięgać po jakościowe rozwiązania, ponieważ generalny remont łazienki robi się przecież raz na wiele lat. Ile kosztuje remont łazienki w dużych miastach? Trzeba liczyć się z kosztami sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście niewielka łazienka w bloku, która ma ledwie kilka metrów kwadratowych, nie będzie aż tak dużym wydatkiem. Z największymi kosztami muszą zatem liczyć się osoby, które mają duże łazienki i chcą je urządzić na przykład w stylu pokoju kąpielowego. To teraz bardzo modny trend, który jednak jest też trendem drogim.