lazienka-delux.pl

dom, ogród, budownictwo, nieruchomości

Dom

Jak udekorować parapet? Kilka sposobów na dekorację tego elementu.

Parapet można wykorzystać na dużo różnych sposobów, zwłaszcza jeśli jest dość rozległy i solidny. W wielu mieszkaniach służy jako miejsce do ustawiania roślin doniczkowych, ale kwiaty to nie jedyne rozwiązanie pozwalające uzyskać piękny wygląd parapetu.

Parapet niejedno ma imię

Chęć zadbania o parapet może być związana z różnymi modyfikacjami jego wyglądu i funkcjonalności. Typowe parapety mają określone wymiary, tworzą powierzchnię nie zawsze wystarczającą do swobodnego użytkowania. Istnieje możliwość poszerzenia tej przestrzeni samodzielnie lub z pomocą fachowców, którzy przebudują parapet zgodnie z potrzebami. Płaszczyzna z drewna lub tworzywa wymaga też odpowiedniej konserwacji, regularnego usuwania zanieczyszczeń oraz konserwowania ze względu na ryzyko negatywnych skutków wilgoci lub ekspozycji na światło słoneczne.

Rośliny na parapecie jako ozdoba?

Jak już zostało wspomniane, parapet w większości domów służy jako miejsce do ustawiania kwiatów w doniczkach, ziół, sadzonek i ogólnie różnych roślin. Uporządkowana, domowa „hodowla” sama w sobie stanowi najlepszą ozdobę parapetu i nie ma potrzeby dekorowania go dodatkowo. Ważne elementy to czyste, efektowne i dopasowane do rośliny doniczki i podstawki. Można do tego zastosować osłonki na doniczki (w sprzedaży są m.in. ażurowe, z tworzywa lub drewniane). Kwiaty trzeba właściwie pielęgnować, umieszczać je na odpowiednim oknie, podlewać z określoną częstotliwością.

Jak udekorować parapet?

Przestrzeń większego parapetu w niektórych mieszkaniach może wydawać się dość pusta i łatwa do wykorzystania. Tak naprawdę wszystko może być dobrą dekoracją tego miejsca, ale trzeba pamiętać o funkcjonalności. Zagracenie parapetu ozdobami mija się z celem, jeśli ma być on normalnie użytkowany. Zamiast tego można wypróbować jeden z poniższych sposobów:
– ozdobna tkanina. Całość parapetu pokrywa się tkaniną o wybranej fakturze i pasującej barwie. Może być to gładki i delikatny materiał, ale też ciepły i puszysty. W tym drugim przypadku szeroki parapet zyskuje dodatkowo funkcję wypoczynkową,
– ozdoby sezonowe. To popularna i bardzo prosta, a zarazem efektowna metoda na dekorację parapetu. Łatwo wyobrazić sobie, jakie ciekawe rezultaty uzyska się po umieszczeniu na parapecie jesiennych bukietów, wianków, liści; zimą mogą tam stanąć bałwanki ze sztucznego śniegu czy sanie Mikołaja,
– książki, gazety, papier. Przedmioty te kojarzą się z wypoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu i mają swoisty klimat. Widoczne z zewnętrznej strony będą podkreślały ciekawe zainteresowania osoby użytkującej wnętrze.