Łazienka pod schodami – jak ją zaaranżować?
Data publikacji 13 grudnia 2020
Urządzanie łazienki to spore wyzwanie. To jedna z tych przestrzeni w domu, na której każdemu inwestorowi zwykle bardzo zależy. Łazienka musi być piękna, funkcjonalna, łatwa w utrzymaniu czystości. W niektórych nieruchomościach, w których łazienka jest ulokowana pod schodami, trzeba odrobinę bardziej się nagłówkować, aby uzyskać wymarzone wnętrze. Na szczęście można skorzystać z pomocy architektów i dekoratorów, którzy mogą podpowiedzieć, jak sprytnie urządzić tę przestrzeń.
Łazienka pod schodami
To, co może być problematyczne w przypadku łazienki, która jest ulokowana pod schodami, to skosy oraz wysoko położony sufit. Na szczęście dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach może być sufit podwieszany, który optycznie pomniejszy przestrzeń i sprawi, że będzie ona bardziej przytulna. Warto poprosić o wizualizacje takich zmian swojego architekta lub dekoratora. Jeżeli łazienka jest wysoka, a jednocześnie mało przestronna, obniżony sufit będzie dobrym wyborem.
Niewielka łazienka pod schodami
Nie zawsze łazienka pod schodami to pomieszczenie przestronne, z wysokim sufitem. Bardzo często jest wręcz na odwrót. Pomieszczenie dedykowane na łazienkę pod schodami jest ciasne, malutkie. Mimo wszystko warto dobrze je zagospodarować. W takim miejscu można stworzyć na przykład łazienkę dla gość. Wygodne będzie nawet to, jeżeli ulokuje się tam samą toaletę. W przypadku domów piętrowych, łazienka z wanną czy prysznicem, z której na co dzień korzystają gospodarze, może być ulokowana na piętrze. To przestrzeń bardzo prywatna i intymna, do której niekoniecznie możemy chcieć wpuszczać gości. Toaleta w niewielkiej łazience pod schodami będzie praktycznym rozwiązaniem.
Kolorystyka i materiały do wykończenia łazienki pod schodami
O czym należy pamiętać, gdy wykańczamy łazienkę ulokowaną pod schodami? Bez wątpienia istotne jest to, aby zastosować tam raczej jasną naturalną kolorystykę. W ciasnej i stosunkowo ciemnej łazience, ciemne kafle lub farba na ścianach spowodują, że przestrzeń jeszcze bardziej się skurczy. Lepszym rozwiązaniem będzie również zastosowanie kolorystyki jednakowej lub mocno do siebie zbliżonej, bez wyraźnych kontrastów, które mocno odcinają przestrzeń i optycznie ją zmniejszają. Jednym słowem jeżeli stawia się na kolorystykę jasną, warto zachować ją na podłodze i ścianach. Jeżeli stawia się na ciemne kolory, również powinny znajdować się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Wygodna toaleta pod schodami ulokowana na parterze, doskonale sprawdzi się zarówno dla domowników, jak też gości odwiedzających dom.