Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Grzejniki olejowe zalety i wady, czyli co musisz o nich wiedzieć?

21 listopada 2020


Grzejniki olejowe są powszechnie wykorzystywane do dogrzewania pomieszczeń. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie remont instalacji wiązałby się ze zbyt dużymi kosztami. Warto przyjrzeć im się bliżej i sprawdzić, czym charakteryzują się takie grzejniki i kiedy warto je stosować. Poznajmy więc grzejniki olejowe zalety i wady ich używania.

Długo oddają ciepło

Nośnikiem ciepła w grzejniku olejowym jest olej. Stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Prąd elektryczny jest wykorzystywany do ogrzania oleju. Zazwyczaj grzejnik jest wyposażony w termostat, który odcina źródło ciepła po osiągnięciu określonej temperatury. Sam olej jednak oddaje ciepło jeszcze przez długi czas po odłączeniu zasilania. Dzięki temu może on efektywnie i wydajnie ogrzewać pomieszczenie, nawet nie pobierając już energii z sieci.

Możliwość przestawiania z miejsca na miejsce

Nowoczesne grzejniki olejowe są najczęściej wyposażone w kółka. Dzięki temu można je swobodnie przestawiać z miejsca na miejsce. To duże ułatwienie, bo grzejnik swoje waży. Kółka załatwiają sprawę i rozwiązują ten problem. Niektóre grzejniki mają także wygodny schowek na kabel elektryczny. Dzięki temu można go zwinąć i schować wtedy, kiedy nie jest potrzebny. Przestawiając grzejnik, nie trzeba się obawiać, że przez przypadek przejedzie się po kablu lub że zostanie w jakikolwiek inny sposób uszkodzony.

Spory pobór prądu

Grzejniki olejowe są wydajne i długo oddają ciepło. Jednak nagrzanie oleju potrzebuje sporo ciepła, które pochodzi z energii elektrycznej. Musisz się więc liczyć z tym, że to dodatkowe ciepło może Cię sporo kosztować. Nie zdziw się, więc jeśli rachunek za prąd będzie dużo wyższy niż dotychczas. Może to być uznane za wadę tych grzejników. Jednakże, jeśli nie ma innej możliwości dogrzania pomieszczenia, to właściciel jest właściwie pozostawiony bez wyboru. Lepsze drogie ogrzewanie, niż żadne.

Długi rozruch

Wadą grzejników olejowych z całą pewnością jest to, że trzeba dłużej czekać na rozgrzanie się oleju. W przypadku grzejników konwekcyjnych ciepło pojawia się bardzo szybko. Olej wymaga więcej czasu. Nie możesz więc liczyć na to, że w pomieszczeniu zrobi się ciepło kilka chwil po włączeniu grzejnika. Jeśli chcesz dogrzać pomieszczenie, to powinieneś zaplanować to wcześniej. Przykładowo, jeśli chcesz, by w pokoju była wyższa temperatura na noc, to grzejnik powinieneś włączyć już po południu. Jeśli wybierzesz model z termostatem, to nie musisz przejmować się pilnowaniem jego temperatury. Urządzenie samo odetnie dopływ prądu, gdy olej osiągnie pożądaną temperaturę.

Redakcja lazienka-delux.pl

Odkryj porady, które pomogą Ci stworzyć wymarzony dom i ogród! Poznaj najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni mieszkalnej, praktyczne wskazówki dotyczące remontów oraz pomysły na aranżację ogrodu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać najlepsze odpływy prysznicowe
Lampy do łazienki
Płytki ceglane

Jesteś zainteresowany reklamą?

Płytki ceglane