lazienka-delux.pl

dom, ogród, budownictwo, nieruchomości

Dom

Jak powiększyć małą łazienkę od strony wizualnej?

Standardową sytuacją w polskich mieszkaniach jest to, że obecne w nich łazienki trudno jest zaliczyć do dużych i przestronnych. Najczęściej są to niewielkie klitki, w których z trudem mieszczą się wszystkie potrzebne sprzęty i akcesoria. Nic więc dziwnego, że tak często poszukiwaną informacją jest ta, jak powiększyć małą łazienkę. Czy da się to zrobić pewnymi sztuczkami dekoratorskimi? Jak najbardziej tak, trzeba tylko wiedzieć, którymi konkretnie.

Jakie kolory?

Podstawową sprawą, jeśli chodzi o powiększenie wizualnie łazienki, jest zadbanie o odpowiednią jej kolorystykę. W końcu to, jakiego koloru będą poszczególne elementy, ma kolosalne znaczenie dla tego, jak będzie się ona prezentowała. Jakie zatem kolory warto wybrać? Najważniejszą sprawą w tym wypadku jest to, aby były to kolory jasne. Ciemne barwy w łazience nie tylko będą źle do niej pasowały, lecz co więcej, będą powodowały jej zmniejszenie. Jasne kolory, a wraz z nimi odbijające się mocniej światło, to zdecydowanie najlepszy możliwy wybór. Oczywiście najlepszym wyjściem będzie po prostu kolor biały, lecz dozwolone są także kolory wpadające w jasną żółć.

Jakie kafelki?

Wiele osób uważa, że mała łazienka wymaga stosowania małych kafelków, ponieważ te duże będą negatywnie wpływały na jej odbiór. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, jeśli chodzi o aranżacje łazienek w ogóle. Nie tylko tych małych, lecz ogólnie rzecz biorąc wszystkich. W przypadku małej łazienki nie można w żadnym wypadku stosować małych kafelków, ponieważ skupiają one na sobie uwagę, zmniejszając optycznie wnętrze. Co więcej, są po prostu niemodne. W małej łazience genialne sprawują się duże kafle, które powinny znaleźć się nie tylko na ścianach, lecz również na podłodze.

Jakie akcesoria?

Rzecz jasna mała łazienka nie pozwala na to, aby umieścić w niej wszystkiego, co by się chciało, lecz mimo to nie można zapominać o kilku bardzo ważnych detalach. Przede wszystkim koniecznie trzeba mieć w łazience lustro. Po pierwsze spełnia ono funkcję czysto praktyczne, ułatwiając np. ogolenie się, czy też wykonanie makijażu. Dodatkowo lustro potrafi dodać kilka metrów kwadratowych przestrzeni, co w przypadku małej łazienki jest cechą właściwie bezcenną.
Innego rodzaju elementem, który powinien znaleźć się w łazience, są kinkiety w okolicy umywalki i umieszczonego przy niej lustra. Dzięki temu lepiej doświetlona będzie przestrzeń w miejscu, gdzie realizowane będą wszystkie czynności stricte pielęgnacyjne. Nie da się również ukryć, że takie oświetlenie w parze z lustrem, także poprawi wizualny odbiór wnętrza.